Miltonsvej 25 i Højbjerg er solgt for 8.250.000 - se køberen og 7 andre solgte boliger

dato

Vi følger boligmarkedet i og omkring Højbjerg og har her samlet en oversigt over de seneste bolighandler

VORES Højbjerg følger boligmarkedet i og omkring Højbjerg. Derfor får du en samlet oversigt over de seneste bolighandler fra egnen:

Miltonsvej 25 solgt for 8.250.000 kr.

Boligen overtages af Sofie Ramsdal Hviid og Kasper Koch Rasmussen den 08. april. Køberen har betalt 8.250.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 55.743 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 5.254.000 og boligen er derfor handlet til 57% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 7 værelser på i alt 148 kvm. og er opført i 1959. Grunden er på 652 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af EDC Poul Erik Bech, Højbjerg

Dybrovej 11 solgt for 8.200.000 kr.

Boligen overtages af Katrine Poulsgaard og Johan Emil Rasmussen den 15. april. Køberen har betalt 8.200.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 87.234 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 5.000.000 og boligen er derfor handlet til 64% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 3 værelser på i alt 94 kvm. og er opført i 1934. Grunden er på 1.095 kvm.

Ejbyvej 18 solgt for 6.825.000 kr.

Boligen overtages af Michael Schøler Mejlgaard den 25. marts. Køberen har betalt 6.825.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 44.901 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 4.843.000 og boligen er derfor handlet til 41% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 5 værelser på i alt 152 kvm. og er opført i 1953. Grunden er på 833 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af Nybolig Højbjerg

Pigeonvej 11 solgt for 6.625.000 kr.

Boligen overtages af Frederik Roi Midtgaard og Charlotte Søgaard Stark den 13. april. Køberen har betalt 6.625.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 43.586 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 2.600.000 og boligen er derfor handlet til 155% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 6 værelser på i alt 152 kvm. og er opført i 1963. Grunden er på 833 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af Nybolig Højbjerg

Mølleskovvej 20 solgt for 5.700.000 kr.

Boligen overtages af Pernille Løie Mikkelsen og Mads Fjord Ørskov den 17. april. Køberen har betalt 5.700.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 48.305 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 2.200.000 og boligen er derfor handlet til 159% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 4 værelser på i alt 118 kvm. og er opført i 1963. Grunden er på 820 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af home Højbjerg / Beder

Jelshøjvænget 6 solgt for 5.600.000 kr.

Boligen overtages af Søren Mayner Møller og Sara Kloster Tolstrup den 01. april. Køberen har betalt 5.600.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 29.016 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 4.716.000 og boligen er derfor handlet til 19% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 7 værelser på i alt 193 kvm. og er opført i 1963. Grunden er på 707 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af home Højbjerg / Beder

Oddervej 62, 2. solgt for 2.350.000 kr.

Boligen overtages af Rikke Gadegaard og Lars Cappelen Gadegaard den 17. april. Køberen har betalt 2.350.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 30.519 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.100.000 og boligen er derfor handlet til 114% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en ejerlejlighed med 2 værelser på i alt 77 kvm. og er opført i 1932. Grunden er på 630 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af home Højbjerg / Beder

Rosenvangs Allé 105, 1. 2 solgt for 755.000 kr.

Boligen overtages af køberen den 30. marts. Køberen har betalt 755.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 26.964 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 410.000 og boligen er derfor handlet til 84% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en ejerlejlighed med 1 værelse på i alt 28 kvm. og er opført i 1959. Grunden er på 1.571 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af home Højbjerg / Beder

Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder Boliga.dk.
Kilde: Boliga.dk