Oplev Højbjerg denne weekend: Teater for børn og loppemarked

Foto: Kultunaut.
dato

Højbjerg har masser at byde på i denne weekend med spændende aktiviteter og oplevelser for både børn og voksne. Se hvad der sker i området fredag og søndag.

Weekenden starter med en dramatisk fortælling i Moesgaard, hvor du kan opleve teaterstykket "Snedronningen". Dette eventyr for børn fra 8-års alderen varer 150 minutter og lover en uforglemmelig aften med sine betagende karakterer og fascinerende plot.

Snedronningen handler om Gerda, der må rejse gennem fare og fjendskab for at redde sin ven Kay fra den koldhjertede Snedronnings klør. Et troldspejl, der forvandler alt godt til grimt, har splintret, og en glassplint fra dette spejl forandrer Kays sind og bringer ham i Snedronningens favntag. Følg Gerdas eventyrlige rejse, når hun søger at optø Kays iskolde hjerte.

Tidspunkt: Fredag 19. juni 2026, kl. 20:30
Sted: Moesgaard, Moesgård Allé 15, 8270 Højbjerg
Entré: Løssalg: 245-665 kr

Loppemarked med The Colosseum

Søndag byder på et hyggeligt loppemarked, arrangeret af Aarhus' ældste kampsportsklub, The Colosseum. Det er en fantastisk mulighed for at gøre spændende fund, mens du støtter det lokale foreningsliv. Markedet har et vidt udvalg af tøj, antikviteter, møbler, køkkenudstyr, legetøj og meget mere.

Alt overskud fra salgene går til klubbens aktiviteter og vedligeholdelse. Dette er en kærkommen lejlighed til at finde skjulte skatte og samtidigt bidrage til hvad der gør Højbjergs fællesskab så specielt.

Tidspunkt: Søndag 21. juni 2026, kl. 11:00
Sted: Loppehuset Aarhus, Søren Nymarks Vej 6L, 8270 Højbjerg
Entré: Fri entré



Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.

Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.
Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder Kultunaut.
Kilde: Kultunaut
Mest læste artikler