Vil du spille en central rolle i omstillingen af Toldstyrelsens toldbehandling og varekontrol? Kan du skabe gode relationer til kolleger med forskellige faglige baggrunde og levere ledelsesbetjening og beslutningsoplæg i topklasse? Så er du måske vores nye kollega i Tværgående Varekontrol.
Vi har gennemgået de nyeste tilbudsaviser fra dagligvarebutikker i Højbjerg og fundet nogle fantastiske tilbud. Her er et udpluk af de bedste tilbud fra Føtex, LetKøb, Netto, Rema 1000 og SuperBrugsen.
8 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Højbjerg. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
Hørhavevej 60 er netop kommet til salg til hele 15.900.000 kr, hvilket gør den til en af de dyreste boliger til salg i Højbjerg.
I Højbjerg er der en række interessante aktiviteter planlagt den kommende uge. Fra digital vejledning på biblioteket til teaterforestillinger og spændende prøvetræninger for børn, har byen noget for enhver smag.
Måske vil du ikke betale meget for din næste bolig, eller måske leder du efter et håndværkertilbud? Lige her finder du i hvert fald de billigste boliger i Højbjerg.
Natten til fredag kl. 03.42 blev flere patruljer sendt til Axel Kiers Vej i Højbjerg efter meldinger om indbrud i to nabo-virksomheder. Flere alarmer var blevet aktiveret, og det blev konstateret, at en rude var knust på den ene adresse, mens et vindue var brudt op på den anden, formentlig med et koben.
Fem nye botilbud etableres i Aarhus Kommune for at sikre flere pladser og styrket specialiseret støtte til aarhusianere med særlige behov.
Byrådet har godkendt salg af et areal i Lisbjerg til Thybo Ejendomsudvikling A/S, hvor 60 nye fritliggende familieboliger med fokus på fællesskab og bæredygtighed skal opføres.
Der sker hver uge spændende ting omkring dig i det lokale erhvervsliv med nyheder, tilbud og arrangementer. Vi har lavet en kort opsummering fra de seneste dage
Større investeringer i dagtilbud, skoler og fritidsordninger er på vej, hvilket vækker glæde i Aarhus Kommunes Børn og Unge-forvaltning.
Den 4. og 5. september bliver Cirkuspladsen i Silkeborg igen omdannet til festivalplads, når Danmarks Største Vejfest markerer sit 10-års jubilæum med et stort musikprogram og markant billetsalg.
Det seneste døgn er der blevet anmeldt tre indbrud i privat beboelse i Østjyllands politikreds. Et af disse indbrud fandt sted på Nygårdsvej i Højbjerg, hvor det blev begået søndag d. 31/5 kl. 01.00.
Sommerferien handler for mange om at koble af, være sammen og få et afbræk fra hverdagen. Men når ferien skal planlægges, fylder økonomi, overblik og fleksibilitet mere end tidligere hos mange danskere.